Visos kategorijos
Paysera HQ

Meilė apakina: iš vienišų moterų pinigus vilioja „Jungtinių Tautų chirurgai“, iš vyrų – „instagraminės gražuolės“

#
Kai prieš pernykštę Valentino dieną „Netflix“ išleido dokumentinę juostą „Tinderio aferistas“ (angl. „The Tinder Swindler“), filmas sulaukė pasaulinio ažiotažo, o pažinčių platformos pašalino filmo sukčiaus Simono Levievo profilį. Tačiau ar antrosios pusės paieškos internete po metų tapo saugesnės? Vargu. Mat vienišam žmogui noras turėti santykius, antrąją pusę neretai yra stipresnis už šaltą protą, o norinčių tuo pasinaudoti netrūksta.
Pažinčių platformose ir socialiniuose tinkluose romantiniai sukčiai dažniausiai ieško ne tik vienišų merginų, o ir brandaus amžiaus moterų, nors kartais į jų tinklus pakliūva ir vyrai.
Marijus Plančiūnas, „Paysera“ Informacinių sistemų vadovas, teigia, kad moterims makaronus kabina neva prestižinių profesijų atstovai, vyrai viliojami dailių merginų nuotraukomis, nors abiem atvejais kitoje ekrano pusėje su jumis gali bendrauti vienas ir tas pats žmogus.
„Chrestomatinis sukčiaus tipažas yra vakarietis „gydytojas“ ar „karys“, dirbantis humanitarinėje misijoje trečiojo pasaulio valstybėje. Darbas ekstremaliomis sąlygomis sukčiams yra priedanga. Ji reikalinga pateisinti, kodėl nepavyksta susisiekti vaizdo skambučiu ir kodėl pinigus prašoma pervesti žmogui su nevakarietiška pavarde. Štai praėjusią savaitę vyras pervedė 100 Eur „vaikų gydytojai Sirijoje“, kuriai prireikė lėšų „persikraustyti“. Mums pavyko vyrui sugrąžinti pinigus”, – sako M. Plančiūnas.
Sukčiai nereikalauja pinigų tuojau pat, o pasitikėjimą įgyja su laiku
Romantiniai sukčiai paprastai ilgai bendrauja su santykių pasiilgusiu žmogumi, ir tik įgiję jo prieraišumą, pasitikėjimą pamažu ima paprašyti pinigų, sugalvodami įvairiausių istorijų.
„Po savaičių ar mėnesių bendravimo užsieniečiui „gydytojui“ ar „verslininkui“ staiga kažkas ima ir nutinka. Tada jis paprašo laikinai atsiųsti pinigų už gydymą ar persikraustymą. Buvo atvejų, kai sukčiai pasakė, kad išsiuntė dovaną, kuri neva užstrigo muitinėje ir todėl dabar reikia į nurodytą sąskaitą sumokėti muito mokestį. Netikros istorijos gali tęstis be galo, kol po kelių mėnesių ar metų žmogus supranta apgavystę”, – sako M. Plančiūnas.
Sukčiai gali įklampinti į skolas ir skatinti nusikalsti
Romantiniai sukčiai kai kurioms aukoms taip apsuka galvas, kad „antroji pusė“ pradeda imti kreditus, siųsti intymias savo nuotraukas arba pati nesuprasdama tampa „pinigu mulu“, kai sukčiaus prašymu atsidaro sąskaitą, o jos valdymą perduoda sukčiui.
„Romantiniai nusikaltimai populiarėja, nes socialiniai tinklai, pažinčių svetainės ir žinučių platformos ištrynė atstumus tarp sukčių ir ieškančiųjų antrosios pusės internete. Tuo tarpu pervedimai eurais įvykdomi per kelias akimirkas. Susigrąžinti sukčiui išsiųstus pinigus praėjus mėnesiui ar net metams praktiškai nėra galimybės”, – sako M. Plančiūnas.
Jis teigia, kad atliekantys šiuos nusikaltimus manipuliuoja žmogaus jausmais. Netgi supratę apgavystę dalis vienišių niekur nesikreipia.
„Psichologiškai jiems sunku, nes jaučia gėdą ir bijo apie tai pasipasakoti. Todėl jeigu turite artimąjį, kuris užmezgė santykius internete su užsieniečiu, nebijokite paklausti, ar jį jau matė, perspėkite apie romantinius nusikaltėlius ir jums žinomus pavojus“, – teigia M. Plančiūnas.
Finansų įstaigos prevenciškai stabdo įtartinas pinigines operacijas, remdamosis kliento KYC (angl. Know your customer) klausimynuose pateikta informacija ir analizuodama kliento finansinę elgseną praeityje. Todėl norint klientams padidinti savo apsaugą svarbu laiku atnaujinti šiuos klausimynus bei juose teikti teisingą ir aktualią informaciją.

Kaip atpažinti romantinį sukčių?

 • Dažniausiai prisistato prestižinių profesijų atstovu: gydytoju, verslininku, karininku
 • Jo ar jos nuotraukos internete - nepriekaištingos
 • Dirba ne Europoje. Ypač populiaru - humanitarinės krizės zonose
 • Randa daugybę priežasčių nesusiskambinti ir atideda gyvus susitikimus
 • Paprašo paskolinti pinigų, nes staiga kažkas nutiko (pvz. gydė Sirijoje vaikus ir bankas užblokavo kortelę).
 • Siunčia jums dovaną, bet jos nepristačius prašo padengti esą muito mokestį.
 • Prašo intymių nuotraukų ar vaizdo įrašų (pasitaiko).
 • Prašo atsidaryti sąskaitą ir perduoti jos valdymą (nes, pvz., jo sąskaitą bankas netikėtai užblokavo).

Ką daryti nukentėjus nuo romantinio sukčiaus?

 • Nedelsiant apie sukčių praneškite savo finansų įstaigai ir Policijai
 • Bendradarbiaukite. Finansų įstaigos nei jūsų artimiesiems, nei žiniasklaidai negali atskleisti informacijos apie jus, todėl jūsų papasakotų aplinkybių viešai niekas nesužinos
 • Jeigu jaučiate nerimą, išgyvenate dėl patirtos situacijos, visada rekomenduojame kreiptis psichologinės pagalbos

Apie „Paysera“

„Fintech“ bendrovė „Paysera“ teikia greitas, patogias, prieinamas finansines ir susijusias paslaugas visame pasaulyje. Įmonė apdoroja mokėjimus e. parduotuvėse, teikia pinigų pervedimo, valiutos konvertavimo paslaugas, klientams išduoda „Visa“ mokėjimo korteles. Pradėjusi veiklą 2004 m. Vilniuje, bendrovė vėliau tapo pirmąja Lietuvoje elektroninių pinigų įstaiga (EPĮ), o šiandien „Paysera“ yra tarptautinis „fintech“ tinklas, kurio įmonėse 15 pasaulio miestų dirba per 450 žmonių. Programėlę atsisiuntus daugiau nei milijonui naudotojų, „Paysera“ virsta superprogramėle, teikiančia finansines ir kasdienes paslaugas visame pasaulyje.